Połączenia #1 | inspirujące linki

Połączenia #1 | inspirujące linki

Połączenia to cykl wpisów, który będzie się pojawiać na blogu pod koniec każdego tygodnia. Inspirujące linki i wiele więcej!

Interesujące artykuły, filmy, książki, wideo, profile w social media, firmy etc. Wszystko, co w minionym tygodniu zwróciło moją uwagę i co uważam za wartościowe, by się tym z Wami podzielić.

Dajcie znać, czy połączenia są dla Was ciekawe i zostawcie w komentarzach swoje odkrycia z minionego tygodnia!

Działając na wyobraźnię

Przykład tego jak reklama drzwi może mieć równocześnie przesłanie ekologiczne. Tata Steel, hinduski mega-koncern produkujący stal, z okazji Światowego Dnia Środowiska (5 czerwca) wypuścił reklamę drzwi. Firma szczyci się, że ze względu na specyfikę produktu – metalowe drzwi obudowane drewnem – produkując dwie pary drzwi ratuje jedno drzewo. Jak jest na prawdę, nie wiem, ale reklama w formie eksperymentu społecznego bardzo działa na wyobraźnię.

Hiper zdrowy jadłospis

Jeden z moich ulubionych kanałów na youtubie – So You’re Dating A Vegan – w prześmiewczym filmiku z popularnego formatu „co jem w ciągu dnia”. Jeśli macie dosyć „idealnych” instagramowych, pełnych super foods potraw na swoich tablicach, ten filmik Wam się spodoba! :) Jednocześnie polecam cały kanał Duncana i Liz!

Prawdziwy koszt 

W kwietniu upamiętniamy ofiary katastrofy budowlanej w fabryce odzieży Rana Plaza na obrzeżach Dhaki. W 2013 r. zginęło tam 1138 osób (głównie młode kobiety), a ponad 2 tysiące zostało rannych. Film „The True Cost” przybliża konsekwencje działalności producentów tzw. szybkiej mody (fast fashion). Ciągły wyścig odzieżowych gigantów o jak najtańszy produkt, niesie ukryte przed konsumentami, prawdziwe koszty. Są to urągające człowieczeństwu warunki pracy i zanieczyszczenie środowiska naturalnego na niespotykaną skalę. Polecam obejrzenie tego dokumentu (Netflix) oraz zainteresowanie się kampanią Fashion Revolution.

Wegański mentoring!

Izraelska organizacja pozarządowa „Anonymous for Animal Rights” od 2014 r. oferuje darmowy, 22-dniowy program dla wszystkich, którzy chcą spróbować diety wegańskiej. Każda osoba, która przystąpi do projektu Challenge 22+ dołącza do grupy na facebooku i dostaje mentora, który odpowie na wszystkie problemy i wątpliwości. Organizacja szuka wolontariuszy on-line na całym świecie. Jeśli jesteś na diecie wegańskiej od ponad 6 miesięcy i chcesz pomóc nowym weganom – możesz aplikować tutaj. Podobny program oferuje polska organizacja Viva! Akcja dla zwierząt. Zapisując się do newslettera „Zostań wege na 30 dni”, przez miesiąc dostajesz na maila wyczerpujące informacje na temat diety wegańskiej.

PiS wycofuje się z zakazu hodowli zwierząt futerkowych

Złe informacje w sprawie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Projekt utknął w sejmowej „zamrażarce” a wg OKO Press zapisy o zakazie hodowli zwierząt futerkowych, wykorzystywania ich w cyrkach i uboju rytualnego mają zniknąć. To wielkie rozczarowanie środowisk borniących praw zwierząt w Polsce. Ja nie mam niestety złudzeń co do przyszłości tego projektu – wszak wybory samorządowe już jesienią. Obym się myliła!

Fajny e-book Ikea o segregacji

Praktyczny przewodnik o codziennym dbaniu o ekologię! To da sie zrobić! Jak minimalizować produkcję śmieci w naszych domach, jak kutecznie segregować, dlaczego warto edukować się „śmieciowo” i czym jest circular economy. Poza wiedzą znajdziecie tam sporo inspiracji DIY. Serdecznie polecam!

PS: Ikea wprowadza wegańskie parówki do hot dogów, a od 2019 wegańskie lody! Wow!

Mądra dietetyczka

Wybieraj zdrowo to marka dietetyczki Pauliny Wójtowicz. Czytam z zainteresowaniem jej artykuły na temat diet i odżywiania. Podoba mi się rzeczowość i rozsądek tych wpisów. Polecam szczególnie artykuł o coachach utraty wagi (!) Kocham Internet, można tu znaleźć miliony informacji na temat zdrowego odżywiania, ale trzeba uważać na źródła. Blog Pauliny jest warty uwagi, jeśli szukacie informacji popartych dowodami naukowymi!

Kampania Komisji Europejskiej o jednorazówkach

Sprawdźcie konieczkie wypasioną stronę kampanii „Bądź gotowy na zmianę” czyli o tym jak walczyć z uwodzicielską siłą jednorazowego plastiku ;) Akcja ma zachęcić do wprowadzenia małych, codziennych zmian w naszej konsumpcji plastikowych opakowań. Ja dodam, że zmiana jest nie tylko możliwa, ale i niezbędna!

Budyń marchewkowy

Rewelacyjny przepis od mojej ulubionej Jadłonomii. Czyli jak przemycić warzywa w słodkiej formie. Pychota! Moje kuchenne ekperymenty zobaczysz na moim Instagramie.ecodzienna.pl - budyń marchewkowy [inspirujące linki]

Robię sobie remont

Zbiórka na wydanie wyjątkowego poradnika dla kobiet i nie tylko, który odpowie na większość pytań z zakresu remontów, napraw i DIY w domowych pieleszach. Przydatna wszystkim, podstawowa wiedza na temat działań remontowo-budowlanych podana w przystępny sposób, z pięknymi ilustracjami Marty Przybył. Każda/y z nas prędzej czy później przechodzi przez stresujące remonty, naprawy, przeprowadzki. W szkole nie uczą jak poruszać się w tajemnym świecie zapraw i elektronarzędzi. Chętnie taki poradnik przeczytam, trzymam więc kciuki za powodzenie projektu!

Małomiasteczkowy Dawid

Na koniec nowy hit Dawida Podsiadło „Małomiasteczkowy”, z rewelacyjnym teledyskiem i taką zwrotką:

„Dlaczego wszystko sztuczne aż tak
Że napromieniowane mi świeci
Trzeba stąd wyjechać, bo strach
Że wszystko przejdzie na moje dzieci”


Nie przegap moich ostatnich wpisów:

Jak zacząć biegać: od zera do 10 km w trzy miesiące

#Haulternative | Moja szafa z second handu [zdjęcia!]


zdjęcie na samej górze: Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu

Wartościowy blog?

Zostańmy w kontakcie. Zapisz się do Ecodziennego newslettera!

I will never give away, trade or sell your email address. You can unsubscribe at any time.